Навчаємо спілкуванню через сюжетно-рольову гру

Підготувала: Силіна О.В., вихователь

Ігрова діяльність – необхідна умова повноцінного розвитку дитини, у тому числі і мовлення.

Завдання батьків та педагогів сприяти комунікативно-мовленнєвому розвитку дітей, адже саме з вміння спілкуватись починається інтеграція дитини в суспільство.

У процесі ігрової діяльності діти активно засвоюють норми і правила спілкування, особливості взаємовідносин. Для дітей старшого віку притаманна сюжетно-рольова гра, під час якої діти «проживають» різні ситуації, навчаються діяти, спілкуватись, вибудовувати взаємовідносини.

Батькам не слід ігнорувати проведення сюжетно-рольових ігор вдома. Дуже часто можна почути: «Стільки іграшок! А дитина не грає!» Звісно, не грає, бо її цьому ще треба навчити.

Приділіть час грі з дитиною і Ви побачите, як вона  почне змінюватись.

Запропонуйте дитині пограти, наприклад, в «Супермаркет». Зробіть разом «гроші» з кольорового паперу, цінники, на дивані розташуйте різні «товари», договоріться про виконання ролей. Спочатку пропонуйте різні сюжети самі: спілкування з продавцем щодо товару, оплата товару на касі та ін. Потім передайте ініціативу дитині – у дітей дуже багата уява та фантазія – і ваша спільна гра принесе не тільки задоволення але й сприятиме розвитку дитини.

Роз’яснюйте дитині особливості та норми спілкування, навчайте сталим формам мовленнєвого етикету, правилам поведінки в громадському місті. Через гру дитина засвоїть всі необхідні знання.

Ваша дитина погано поводить себе під час візитів до лікаря? Пограйте з нею в «Лікарню». Під час гри  дитина може виконувати роль лікаря, а Ви- дитини. Спробуйте відтворити негативну поведінку маленького пацієнта та поспостерігайте за реакцією Вашої дитини. Ніякі повчальні бесіди чи погрози не подіють, якщо сама дитина не відчує неприпустимість такої поведінки.

А як навчити дитину культурі спілкування з іншими людьми? На допомогу прийде, наприклад, гра «Сім’я». Запропонуйте дитині влаштувати чаювання та уявити, що прийшли гості. Пропонуйте дитині варіанти розвертання діалогів, форми вітання та прощання, теми для обговорення.

Діти запам’ятовують все те, що їх вразило, знайшло емоційний відгук та дозволило відчути   себе на місці іншої людини.

Не нехтуйте можливістю навчати дитину через гру!

 

Адже завдяки їй маленька людина навчиться спілкуватись, орієнтуватись у людських стосунках, стане впевненішою та вихованішою!